Jak bardzo śmiesznego wójta mamy.

Ostatnio nurtuje mnie pytanie, czy władza, która panicznie boi się krytyki jest śmieszna czy raczej straszna, a przecież krytyka władz i patrzenie jej na ręce jest istotą demokracji. Wszystko to w kontekście zasadniczej zmiany postawy obecnego wójta i ludzi go popierających. Kiedy rządził jeszcze wójt Rzeczkowski,  w krytykę jego poczynań, w każdym aspekcie bardzo chętnie wpisywali się panowie Chrzanowski i Leśnowolski. Warto też zauważyć, że prawie cała kampania wyborcza Leśnowolskiego opierała się wyłącznie na krytykowaniu wcześniejszego wójta, czyli miała wymiar kampanii negatywnej.

Jednocześnie ekipa Chrzanowskiego i Leśnowolskiego publicznie deklarowała otwartość na krytykę, szczególnie tę konstruktywną. Źle widziane miało być wyłącznie anonimowe obrażanie, bo już anonimowa krytyka poparta rzeczowymi argumentami, była tolerowana (przykład takiego stanowiska choćby tu). Przynajmniej takie były oficjalne, publiczne deklaracje.

Po wygranych wyborach, bardzo szybko okazało się, że panowie Leśnowolski i Chrzanowski nie znoszą żadnej, choćby popartej najmocniejszymi argumentami, krytyki. Jak wszystko w przypadku tej ekipy, wcześniejsze zapowiedzi okazały się nic nie warte, a ich celem było jedynie stworzenie mylnego wrażenie otwartości na inne poglądy. Histeryczne reakcje na krytyczne uwagi zamieszczane choćby na portalu jedlnia.org.pl, mogły budzić jedynie uśmiech politowania.

Wszyscy dobrze wiedzą, że panowie Leśnowolski i Chrzanowski są wręcz „chorzy” na punkcie swojego wizerunku i z dużym trudem znoszą krytykę własnej osoby. Najlepszym tego przykładem w ostatnim czasie było wysyłanie przez wójta na siebie, ze służbowego telefonu, płatnych wiadomości SMS w konkursie jednej z gazet. Ale podobnych przykładów jest znacznie więcej. Ostatnio nawet z facebookowego profilu – publicznego wydawałoby się – Urzędu Gminy, usuwane są komentarze, które w jakikolwiek sposób są krytyczne dla obecnie rządzącej ekipy (przykłady poniżej). Podobnie zresztą funkcjonuje blog radnego Chrzanowskiego. Już kilka osób zwracało uwagę, że nie są tam publikowane krytyczne opinie.

W mojej ocenie takimi działaniami, wójt posuwa się do granic śmieszności (choć mam wątpliwości czy w tym przypadku można się jeszcze bardziej ośmieszyć), pokazując, że przede wszystkim nie liczy się on ze zdaniem innych osób. Po drugie, taka postawa może sugerować, że wójtowi najlepiej rządziłoby się w jakimś systemie totalitarnym, w którym za krytycznie opinie względem władz można było wsadzać do więzienia lub stawiać przed plutonem egzekucyjnym. Na szczęście mamy demokrację i każdy może głosić swoje poglądy, nawet krytyczne wobec władz.

Myślę, że najbliższe wybory będą swoistym testem, kto uwierzył „ludziom bez skazy” w prezentowany przez nich cukierkowy obraz rzeczywistości.

Przykłady krytycznych komentarzy.

1

3

Dzisiaj po krytycznych komentarzach nie ma śladu :)

2

4

6 thoughts on “Jak bardzo śmiesznego wójta mamy.

 1. Opso says:

  Bardzo dobrze podsumowanie mathie.

  Krytyka, jeśli poparta argumentami, jest dobra i zdrowa. Ale niestety niektórzy nie akceptują takowej. Wolą nawzajem wchodzić sobie w przysłowiową „dupę” i pokazywać jak to jest się najpięknięjszym i ile to się nie robi dla naszej gminy.

  Do wyborów jeszcze trochę czasu – ciekawy jestem jakie działania, na miesiąc przed wyborami, pocznie para LEŚ+CHR. Na obecną chwilę jest już ciekawie (wzajemne adoracje internetowo-społeczne), a co stanie się na chwilę przed wyborami?! Będzie czad! Wiem, że Panowie czytają na pewno komentarze, więc apel do nich: NIE ZAWIEDŹCIE MNIE! Lubię tą komedię…

 2. Pan Pimpek says:

  Poprawianie historii to, zdaje się, domena tej ekipy. Po zwycięskich wyborach wywalono z archiwum strony urzędu gminy teksty lub fragmenty, które stawiały poprzednika – wójta Rzeczkowskiego w zbyt korzystnym świetle. Zaczęto w ten sposób pisać historię na nowo.

 3. opso says:

  UWAGA UWAGA!
  ACHTUNG ACHTUNG!
  ATTENTION ATTENTION!

  KOLEJNY WPIS WZAJMNIE ADORUJĄCYCH SIĘ pana Jerzego Ch. oraz Piotra L.

  Tym razem to Jerzy Ch. nie mógł powstrzymać się od adoracji wójta oraz od adoracji samego siebie – a to już chyba dziwne. Co najmniej dziwne.

 4. leśnowolskiego parcie na szkło says:

  Ktoś chyba ma problemy ze sobą – proszę zobaczyć artykuł na stronie gminy: http://jedlnia.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=4&artykul=3035&akcja=artykul
  Świetna sprawa, najlepsi uczniowie nagrodzeni… Ale dlaczego nie zostali wyróżnieni na zakończeniu roku w swoich szkołach, jak to dawniej bywało?
  Przecież tak to powinno wyglądać. Nagrodzony miał satysfakcję i mógł się cieszyć z kolegami z klasy, a słabsi mieli doping i zachętę do intensywniejszej pracy w kolejnym roku szkolnym.
  Ale przecież nie o to tutaj chodziło. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Na 12 z 14 zamieszczonych widnieje pewna, dobrze znana wszystkim osoba.
  Podsumowując: Niedługo wybory, więc trzeba się lansować na każdym temacie, nawet jeśli to będą najzdolniejsi i najsprawniejsi uczniowie z naszej gminy (o nich akurat w tym artykule niewiele – znaczy się – tyle co i nic).

Dodaj komentarz