Jak wójt Leśnowolski chciał doprowadzić do rozpadu gminy Jedlnia-Letnisko!

Jerzy Chrzanowski, odnosząc się do wydarzeń w naszej gminie sprzed roku 2010, w lutym 2012 r. pisał tak: „Jak to wszystko obserwuję, co się tu działo, to myślę, że gdyby to jeszcze potrwało 4 lata, to władze centralne zlikwidowałyby tę gminę, dzieląc ją między Gózd, Pionki i Radom”. To kolejny przykład całkowitej ignorancji byłego przewodniczącego w obszarze działalności samorządowej i niezbyt udana próba straszenia mieszkańców poprzednimi władzami, czyli mechanizm, który jest stosowany do dzisiaj. Ale czego można spodziewać się po człowieku, który na swoim blogu odsyła do przepisów „Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw”, czyli ustawy, która została uchylona ponad trzy lata temu! Tak na marginesie, obecne wybory były przeprowadzone na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy i tam są wszystkie właściwe przepisy.

manipulator

Ponieważ manipulant usunął już kompromitujący go odnośnik do uchylonej ustawy, wstawiam zrzut ekranu, pokazujący jak bardzo niekompetentną osobą w kwestiach samorządu był i jest pan Chrzanowski!

Straszenie takimi bredniami było całkowicie bezpodstawne, bo władze centralne nie mogą ingerować w pracę samorządów. Tylko w ściśle określonych przypadkach (na przykład przy zbyt dużym zadłużeniu jednostki samorządu terytorialnego) istnieje możliwość powołania tam zarządu komisarycznego. Natomiast wszelkie zmiany granic gmin (czyli to nieszczęsne „rozparcelowanie” pomiędzy Gózd, Pionki i Radom) nie mogą odbyć się bez opinii zainteresowanych rad, poprzedzonych przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami jednostek, których granice mają być zmienione. Przesądza o tym art. 4a ustawy o samorządzie gminnym, o przepisach której były przewodniczący wciąż nie ma najmniejszego pojęcia! Czyli krótko mówiąc „nic o nas bez nas„, ale nie do końca…

Zaskakuje mnie natomiast fakt, że były przewodniczący nie pisze nic o tym, że działania podjęte przez jego dobrego kolegę, Piotra Leśnowolskiego, mogły faktycznie doprowadzić do rozpadu gminy Jedlnia-Letnisko! Chodzi oczywiście o absurdalny i bezmyślny pomysł oddania za darmo miastu Radom instalacji wodno-kanalizacyjnej w zachodniej części gminy. Aż brak słów, że człowiek podejmujący tak lekkomyślne i nieodpowiedzialne działania może sam siebie nazywać „dobrym gospodarzem”. Który prawdziwy, a nie samozwańczy, dobry gospodarz zdecydowałby się na oddanie za darmo znaczącej części majątku swojemu sąsiadowi? W tym przypadku wójt Leśnowolski chciał oddać za darmo majątek gminy o wartości kilku milionów złotych, który powstawał latami z podatków płaconych przez wszystkich mieszkańców naszej gminy!

Samo wyjście z inicjatywą zmierzającą do oddania tego majątku za darmo do Radomia świadczy, że mamy do czynienia nie z „dobrym gospodarzem”, ale człowiekiem, który nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji swoich działań! Przez pryzmat tej sprawy Leśnowolski jawi się jako człowiek zupełnie nieodpowiedzialny, który w żadnym wypadku nie powinien mieć możliwości decydowania o sprawach całej gminy, bo nie wiadomo co jeszcze przyjdzie mu do głowy. I w końcu dopnie swego doprowadzając gminę do upadku! Cały ten pomysł jak najgorzej świadczy o Leśnowolskim i dyskwalifikuje go nie tylko jako dobrego gospodarza, ale także jako wójta i kandydata do tej funkcji.

Przede wszystkim dobry wójt i dobry gospodarz powinien mieć świadomość, jakie mogą być długofalowe konsekwencje działań przez siebie podejmowanych. Oddanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do Radomia z pewnością prędzej czy później byłoby pretekstem do wyjścia z inicjatywą włączenia zachodniej części naszej gminy do miasta. Władze Radomia miałby w ręku silny argument uzasadniający te roszczenia, w postaci posiadania i obsługiwania ważnej części infrastruktury na tym terenie. Zresztą takie działanie byłoby całkiem logiczne, aby sieć wodno-kanalizacyjna, będąca własnością miasta, znalazła się w jego administracyjnych granicach. Jeśli do tego doszłoby poparcie mieszkańców z tamtego terenu, aby włączyć ich do Radomia, a jestem dziwnie przekonany, że takie poparcie byłoby – szczególnie czytając komentarze rozgoryczonych osób z zachodniej części naszej gminy, które podnoszą, że płacą takie same podatki, a traktowani są, jak obywatele drugiej kategorii, to już możemy się pożegnać z dużym i ważnym fragmentem naszej gminy! Nie dość, że jesteśmy najmniejszą powierzchniowo gminą w powiecie i jedną z mniejszych w województwie, to przez nieodpowiedzialne, czy wręcz szalone pomysły możemy mieć jeszcze mniejszą powierzchnię!

Warto także przeczytać, albo choćby przejrzeć sobie plan zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, w którym kilka gmin sąsiadujących z Radomiem zostało uznanych jako tzw. radomski obszar funkcjonalny, czyli bezpośrednie zaplecze miasta, wręcz jego przedmieścia. Należy zatem rozważyć wszelkie konsekwencje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, wynikające z tej przynależności. Każde uzależnianie się od Radomia będzie zbliżało nas do „wchłonięcia” naszej gminy przez miasto w najbliższych latach. Po co nam wójt, który chce niepotrzebnie przyspieszać ten proces?

Według mnie osoba, która chciała, nawet nieświadomie, działać na szkodę gminy i jej mieszkańców nie powinna ubiegać się o stanowisko, na którym wymagana jest pełna odpowiedzialność i świadomość własnych poczynań. Jeżeli ktoś chce, aby w ciągu paru lat obszar gminy się zmniejszył (a już dwukrotnie – w latach 50. i 60. oddawaliśmy część naszych terenów do Radomia), albo żeby spełnił się czarny sen byłego przewodniczącego o całkowitym pozbawieniu nas odrębności administracyjnej, to głosowanie na nieodpowiedzialnych ludzi, którzy wysuwają pomysły godzące w żywotne interesy naszej gminy będzie najlepszym rozwiązaniem!

Tym pomysłem wójt Leśnowolski pokazał, że jest całkowicie nieodpowiedzialny, pozbawiony wyobraźni i umiejętności przewidywania możliwych konsekwencji własnych działań. Osoba taka ani jednego dnia dłużej nie powinna być wójtem! Jeżeli pan Leśnowolski ma taką chęć rozdawnictwa to niech zacznie od swojego prywatnego majątku. Na pewno miasto Radom równie dobrze, jak ona sam, będzie zarządzać jego dotychczasowym majątkiem i zagwarantuje mu komfortowe i niezmienne warunki korzystania z tych nieruchomości :) Natomiast nie życzę sobie, aby jakikolwiek wójt oddawał za darmo komukolwiek wybudowaną za wspólne pieniądze infrastrukturę, wartą kilka milionów złotych!

3 thoughts on “Jak wójt Leśnowolski chciał doprowadzić do rozpadu gminy Jedlnia-Letnisko!

 1. niezdecydowana says:

  dobrze, że jest taka osoba jak Ty, która uświadamia nam rzeczy o których nie mamy pojęcia… Nasz głos tym razem na pewno się nie zmarnuje bo w I turze powędrował do kogo innego. Po tych wszystkich awanturach i zajściach uważam że lepiej nie popełnic tego samego błędu i zaufac Kobiecie. Pozdrawiam.

 2. Victoria says:

  Może tak mówić
  nie stale wypada.
  Jak mówił kolega
  to jest ,,kawał dziada ”

  Wszystkich atakuje
  nie mając HONORU.
  Cz to jest HRABIA
  z tzw. ,,POSPOŁU”

 3. Victoria says:

  Ale to już było:
  Obecny sztabowiec Leśnowolskiego,będąc Vice prezesem JODŁY
  przekazał Stadion/ nazwany póżniej UROREM/ za tzw FRIKO.
  NADMIENIAM,ze STAROSTWO ZOBOWIĄZYWAŁO GMINĘ i KLUB do ustalenia DALSZEGO
  ROZWOJU STADIONU/warunki przekazania/
  A pózniej co było,to już NAJNOWSZA HISTORIA.
  Jeśli : X lat JODŁY przejdzie wymaganą PROCEDURĘ ,to niebawem …..

Dodaj komentarz