Kilka słów o pielgrzymce.

Jak co roku, w dniach 6-13 sierpnia odbyła się piesza pielgrzymka diecezji radomskiej na Jasną Górę. Wśród wielu grup, wędrowała również ta z naszej gminy, utworzona przez parafie z Jedlni-Letniska i Groszowic.

O pielgrzymce można przeczytać tu.

Każdy kto choć raz był na pielgrzymce, wie jak bardzo jej trudy pomaga znosić życzliwość spotkanych po drodze osób. W tym roku pielgrzymów odwiedzili między innymi przedstawiciele Rady Gminy, w osobach jej przewodniczącego Tadeusza Kuropieski i radnego Zbigniewa Spasińskiego, którzy wspomogli pątników, częstując ich pożywnym, a przede wszystkim gorącym posiłkiem.

Pielgrzymka oprócz wymiaru czysto religijnego może być także rozpatrywana dość pragmatycznie jako świetna okazja do promocji całej gminy. Wszyscy pielgrzymi są przecież niejako ambasadorami swoich miejscowości i parafii. Szkoda tylko, że w tym względzie nie ma żadnego poważnego wsparcia władz gminy. Nie dopominam się o zapewnienie ciepłego posiłku choćby jednego dnia – jak zrobili to nasi radni, ale wystarczyłoby tylko kupić dla pielgrzymów koszulki z napisem: „Gmina Jedlnia-Letnisko” i już mamy świetną promocję naszej gminy. Nie jest to żadna ekstrawagancja, bo podobnie robią inne grupy. Przecież pielgrzymi mijają po drodze steki miejscowości i spotykają tysiące ludzi, a samo wejście na szczyt jasnogórski pokazywane jest w wielu miejscach. A wójt, który publicznie deklaruje, że jest wójtem katolickim miał trzy lata, aby móc wykazać się w tym zakresie.

http://www.jasnagora.com/wydarzenieDuze.php?ID=8787#

http://www.jasnagora.com/galeria-n.php?ID=8787

Zresztą ludzie, którzy rządzą Jedlnią, w mojej opinii, mają ewidentne problemy w ustaleniu swojego jednoznacznego stosunku do religii i jest to kolejny element, który jest przez nich instrumentalnie wykorzystywany w zależności od okoliczności. Na potwierdzenie tej tezy chciałbym przytoczyć dwa krótkie cytaty. Jerzy Chrzanowski na swoim blogu w dniu 8 maja 2011 r. pisał tak: „Należy także pamiętać, że do budżetu podatki odprowadzają osoby nie związane z kościołem. W tej kwestii musimy być obiektywni”. Ale tej obiektywności, nieco później, nie miał już wójt Leśnowolski, kiedy grzmiał 16 czerwca 2013 r. na swoim blogu: „Ano dlatego młody człowieku, że jesteśmy katolikami WŁADZA W JEDLNI JEST WŁADZĄ KATOLICKĄ”. Pomijam już fakt, że tą wypowiedzią Leśnowolski dopuścił się nawet złamania Konstytucji (sic!), która w art. 25. ust. 2. stwierdza wyraźnie, że „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

Skoro nie ma systematycznego wsparcia władz i nie potrafią one wykorzystać takiej okazji do promowania naszej gminy, to tym bardziej, przynajmniej w moim przekonaniu, należy docenić postawę radnych i wszystkich, którzy wyszli z inicjatywą, aby wspomóc pielgrzymów. Można wyrazić nadzieję, że takie działania posłużą za wzór dla innych i będą kontynuowane w kolejnych latach.

2 thoughts on “Kilka słów o pielgrzymce.

 1. Victoria says:

  Co to za pretensje,że Wójt żurku nie serwował ?
  przecież,to ,,MAŁO MEDIALNE” , wiec tak się zachował.
  Tylko współczuć jakie przeżywał ROZTERKI :
  iść drogą katolicką,czy droga ESTERKI ?

  Pierwsza – nasiąknięta MIŁOSIERDZIEM i MIŁOŚCIĄ
  druga – WYRACHOWANIEM i SPRZEDAJNĄ MAŁOŚCIĄ
  Funkcja WÓJT , to stanowisko płatne
  SPOŁECZNE DZIAŁANIE , zaś MAŁO INTRATNE !!!

  Taki EKONOMISTA , swoje pieniądze SKRUPULATNIE LICZY
  Lecz w WYBORACH ,pewnie się PRZELICZY !!!

 2. Pan Pimpek says:

  Czepiają się przewodniczącego Kuropieski, że robi znak krzyża przed rozpoczęciem sesji. Jednak w przeciwieństwie do Kuropieski, który czyni tak dla siebie samego, z potrzeby serca, oni (zwłaszcza wójt Leśnowolski) z wyrachowaniem wykorzystują religię do celów politycznych.

  Nie jesteśmy gminą katolicką. Takiego zapisu nie ma ani w Konstytucji RP, ani w ustawie o samorządzie gminnym. Jesteśmy natomiast gminą, w której większość mieszkańców to katolicy. A to różnica, rzekłbym, zasadnicza.

Dodaj komentarz