Patologie w Urzędzie Gminy.

Jednym z częściej powtarzanych haseł pana Leśnowolskiego przed wyborami samorządowymi w 2010 r., było rozprawienie się z licznymi patologiami, które obecne były w Urzędzie Gminy, a których najbardziej jaskrawym przykładem miałyby być nieuzasadnione merytorycznie wysokie nagrody. Warto teraz, w przededniu kolejnych wyborów samorządowych, sprawdzić, w jaki sposób wójt Leśnowolski wywiązał się ze swoich obietnic walki z patologiami wśród swoich urzędników.

Jakiś czas temu pisałem już (tutaj) o jednej pani dyrektor szkoły, która oprócz niebotycznej pensji, pobiera także słusznej wysokości emeryturę, będąc tym samym bezzasadnym obciążeniem gminnego budżetu. A nadmienić trzeba, że pani dyrektor była już w wieku emerytalnym w chwili przystępowania do konkursu na to stanowisko. Ale widocznie nasza gmina jest na tyle bogata, że możemy pozwolić sobie na utrzymywanie emerytów na dyrektorskich posadach.

Znacznie więcej absurdów jest w samym Urzędzie Gminy. I tak, przykładowo żona jednego z kierowników referatów – który ma kierowniczą pensję rzecz jasna – wzięła ostatnio udział w projekcie „przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”, który skierowany był do niezamożnych mieszkańców naszej gminy, których normalnie nie byłoby stać na zakup zestawu komputerowego z dostępem do internetu. I oczywiście osoba ta załapała się na darmowy komputer i internet. Naprawdę w naszej gminie musi się źle dziać, skoro osób mających kierownicze pensje nie stać na to, aby samemu kupić sobie komputer :) Tak gwoli ścisłości, wcale bym o tym nie pisał, bo sprawa nie jest szczególnie kontrowersyjna. Więcej nawet, sądzę, że gminni urzędnicy są na tyle inteligentni, że wszystko odbyło się zgodnie z regulaminami i innymi procedurami i z formalnego punktu widzenia nie ma żadnych nieprawidłowości. Ale jak ustosunkować się do faktu, że koordynatorem całego projektu również był mąż tej pani i kierownik gminnego referatu w jednej osobie? Poza tym warto dodać, że żona tego pana miała także podpisanych kilka umów cywilnoprawnych z UG na prowadzenie różnych imprez, które razem opiewały na całkiem sporą kwotę (więcej szczegółów tutaj). Zresztą wiele wskazuje na to, że polityka podpisywania umów cywilnoprawnych prowadzona przez władze gminy jest, przynajmniej dla niektórych, ekwiwalentem nagród, których, jak chwali się wójt, nie ma. A dopełnieniem absurdu niech będzie fakt, że „wykluczona cyfrowo” jest także jedna z radnych, która akurat na co dzień popiera wójta, ale sądzę, że to nie miało żadnego wpływu na rozstrzygnięcia jej dotyczące :)

Abstrahując od tych dywagacji, założę się, że wiele rodzin, które rzeczywiście potrzebowałyby takiego wsparcia nawet nie miało informacji o możliwości skorzystania z niego, albo same zrezygnowały z ubiegania się o nie, bo pewnie wychodziły z założenia, że inni „mają jeszcze gorzej niż my i niech oni skorzystają”. I tak właśnie korzystają biedne rodziny kierowników z UG…

Jeśli do tego przykrego obrazu dodamy jakość pracy świadczonej przez niektórych urzędników w UG, którzy na przykład zapomnieli przygotować projekt uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2015 r., czy przygotowują dokumenty z rażącymi błędami merytorycznymi, nie sprawdzając ich zawczasu (nie wspominam nawet o kilkukrotnym kompromitującym zachowaniu sekretarz gminy, która po przekroczeniu ustawowego terminu na przedstawienie przez UG informacji RG, stwierdziła, że są to tylko „orientacyjne terminy”, którymi urząd nie jest związany), to mamy pełen przegląd, jak wygląda zarządzanie urzędem przez pana Leśnowolskiego. A przecież sam się zarzekał, że jednoosobowo ponosi pełną odpowiedzialność za całość podlegającego mu aparatu.

Także śmiało można powiedzieć, że w dalszym ciągu Urząd Gminy to ośrodek lokalnych klik, koterii i układów. To chory system, w którym pracownicy urzędu i ich rodziny oraz osoby popierające wójta wykorzystują pełnione przez siebie funkcje dla swoich prywatnych celów i korzyści. Najśmieszniejszy w tym wszystkim jest sam Leśnowolski, który przed wyborami zapowiadał, że rozbije ten układ, który czerpie zyski z publicznych pieniędzy. Tymczasem kiedy został już wójtem, to ochota do przepędzania tego układu całkowicie mu przeszła, otoczył się nawet – co już zakrawa na kpinę – najbliższymi współpracownikami poprzedniego, tak krytykowanego wójta. I chyba dlatego tak chętnie hołduje zasadom i standardom stosowanym w minionych kadencjach.

11 thoughts on “Patologie w Urzędzie Gminy.

 1. Victoria says:

  Obserwując dystrybucje,tego co nam Unia dała
  czytając podział komputerów,krew się ZAGOTOWAŁA !!!
  Według jakich kryteriów ,jakiego szablonu
  tu trzeba DYKTATORA,by wziął,to towarzystwo do pionu.

  Ci co szczególnie , co mają po jednym punkcie
  MIESZKAJĄ POD MOSTEM i JEDZĄ SZCZAW na CUDZYM GRUNCIE :) A,, SAMI SWOI „,na których ,,NIE MA MOCNYCH ”
  było trzy lata CWANIACTWA,ile z nich OWOCNYCH ?

  Biorąc,pod uwagę,że teraz przydzielili SWOIM wątpliwie BAJTY
  w PROJEKCIE MIĘKKIM w NAGRODĘ PRZYDZIELIMY MAJTY/rozmiar XXL/.
  Lecz będą DO ZDANIA tylko w kolorze purpury
  UWAGA !!! NIE MOGĄ w żadnym wypadku MIEĆ w KROKU DZIURY :)

 2. dr Murek zredukowany says:

  Kierownik z żoną prymitywy, pazerne prymitywy. Niech mi kto powie, jak to jest, że zdarzają się ludzie naprawdę niezamożni, którzy jednak łapy na żebry nie wyciągają. A tu????Jak będzie następna impreza, ktorą żona będzie prowadziła (najlepszy radny twierdzil gdzieś, zdaje się, że ona to robi społecznie), pójdę sobie tę żonę obejrzeć. Chciałbym wiedzieć jak wygląda społecznica.
  Jest tu jeszcze jedna sprawa, mianowicie, czy w regulaminie tego przedsięwzięcia nie ma zakazu rozdawnictwa komputerów najbliższej rodzinie, czy też jest, i nie został zrealizowany?

 3. Joanna i Mariusz Ruszkowscy says:

  Jedlnia- Letnisko, dn. 17.09.2014r.

  Joanna Stachurska- Ruszkowska
  Mariusz Ruszkowski
  adres internetowy: jmruszkowscy@wp.pl

  Mathie.pl

  WEZWANIE DO DOKONANIA PUBLICZNYCH PRZEPROSIN

  W związku z popełnieniem przez Pana przestępstwa zniesławienia mnie i mojej żony Joanny Stachurskiej – Ruszkowskiej ,określonego w art.212§2 kodeksu karnego poprzez opublikowanie na portalu mathie.pl oraz jedlnia.org.pl w artykule pn. „ Patologie w Urzędzie Gminy „ nieprawdziwych treści poniżających Nas jako osób publicznych w opinii publicznej , wzywam Pana do dobrowolnego dokonania przeprosin na w/w stronach internetowych.
  Niezastosowanie się do powyższego wezwania w terminie 3 dni od dnia dzisiejszego skutkować będzie wytoczeniem przez Nas sprawy karnej o przestępstwo z art.212 k.k. oraz odrębnie sprawy cywilnej o naruszenie Naszych dóbr osobistych z żądaniem zapłaty m.in. wysokiego zadośćuczynienia na cele społeczne.
  Jednocześnie w celu identyfikacji Pana osoby, proszę Pana o podanie imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania na wskazany przeze mnie adres email. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy do zastosowania treści przepisu art.488 §1 k.p.k. poprzez uprzednie złożenie skargi na Policję celem identyfikacji sprawcy czynu zabronionego. Nadto podkreślam , iż jesteśmy w posiadaniu w pełni zabezpieczonego materiału dowodowego.

  Mariusz Ruszkowski

 4. aleksandra says:

  Brawo! Ten mathie zachowuje się jak podły człowiek. Wiem że po wyborach i inne osoby zniesławione przez niego szykują pozwy.

 5. Filizanka says:

  Dla informacji publicznej prosilibyśmy o przedstawienia dowodów, potwierdzających nieprawdę napisaną przez redaktora, w tej sprawie, najlepiej na łamach tego portalu.
  Po drugie, Pan Redaktor nie podał informacji kogo konkretnie dotyczy się ten artykuł, a jednak to Państwa dotknęło, więc coś mi tutaj niezbyt ładnie pachnie.
  Proszę o podanie w którym momencie Pan Redaktor napisał nieprawdę?
  Jeśli całkowitą prawdą jest to co napisał Pan Redaktor, wstydzilibyście się Państwo pisać cokolwiek w komentarzach. Proszę od razu wytoczyć sprawę, będzie prościej, wyjaśni się to w sądzie.

  P.S. Przecież i tak nikt tego nie czyta..

  Pozdrawiam,
  Filizanka.

 6. pankracy says:

  http://www.cyfryzacja.jedlnia.pl/asp/pliki/pobierz/pwcjl_protokol.pdf

  No niech się kierownik do tego dokumentu ustosunkuje. Czy nie prawdą jest że był członkiem komisji odnośnie weryfikacji wniosków uczestnictwa w projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Jedlnia Letnisko”. Również czy osoba z listy nr 111 to nie jego żona. Niech poda przesłanki które zostały ujęte w w/w artykule które go pomawiają i jego żonę. Ja tu nic złego nie widzę, sama prawda.
  A tyle się mówi o radych że pracują w GOPS lub pracowali w szkole w Natolinie oraz dają internet szkołą a o tym dziadziuś z brodą ani słowa nie powie. Komisja Rewizyjna powinna sprawdzić całą procedurę weryfikacji wniosków oraz regulamin bo śmie twierdzić że każdy jeden po spełnieniu jednego warunku regulaminu pomimo zarobków w wysokości 1 000 000 zł mógł dostać komputer i internet za darmo. Proszę komisję Rewizyjną o wyjaśnienie tej kwestii i sprawdzenie czy do takiego działania na podstawie regulaminu mogłoby dojść.

 7. Wójt Gminy Piotr Leśnowolski says:

  WEZWANIE

  Działając jako Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko wzywam Pana/Panią do usunięcia treści artykułu opublikowanego przez Pana/Panią w dniu 5 września 2014r. tytułowanego: „O nagrodach z innej strony, czyli cynizm i obłuda wójta Leśnowolskiego” oraz w dniu 12 września 2014r. tytułowanego jako: „Patologie w Urzędzie Gminy”, a nadto do publikacji na portalu mathie.pl oraz przekazania do publikacji na portalu jedlnia.org.pl przeprosin połączonych z oświadczeniem, iż zarzuty czynione pod adresem Wójta Gminy Jedlnia – Letnisko oraz pracowników Gminy Jedlnia – Letnisko, w tym zarzuty „nieudolności, niegospodarności i nieskuteczności” Wójta Gminy, a także zarzuty dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu Urzędów i Instytucji Gminnych – określane przez autora bloga mathie.pl jako „patologie” – były zarzutami nieprawdziwymi.
  Wyjaśniam, iż treść ww. publikacji z dnia 05 września 2014r. i z dnia 12 września 2014r. wypełnia znamiona przestępstwa statuowanego w art. 212 § 2 Kodeksu Karnego. Publikacje te zawierają zarzuty nieprawdzie i bezpodstawne, narażające na utratę dobrego imienia nie tylko osoby reprezentujące Gminę, ale również pracowników instytucji gminnych, a co najistotniejsze – również samą Gminę Jedlnia – Letnisko jako jednostkę samorządu terytorialnego, bezprawnie poniżając je w opinii publicznej.
  Brak zastosowania się przez Pana/Panią do treści niniejszego wezwania w ciągu 3 dni od daty jego publikacji spowoduje wystąpienie z żądaniem wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie karnej, jak również podjęcie działań prawnych zmierzających do zasądzenia od Pana/Pani wysokiej kwoty zadośćuczynienia na cele społeczne.
  Niezależnie od powyższego wzywam Pana/Panią do wskazania Pana/Pani danych osobowych (imię, nazwisko, adres), kierując ww. informacje na adres: sekretariat@jedlnia.pl, bądź zgłaszając ww. dane bezpośrednio Wójtowi Gminy Jedlnia – Letnisko. Pozyskanie Pana/Pani danych osobowych umożliwi podjęcie stosownych kroków prawnych, opisanych powyżej, przy czym za wysoce karygodne uznać należy formułowanie tak stanowczych zarzutów pod adresem innych osób połączone z ukrywaniem się pod pseudonimem. Tego rodzaju zachowanie nakazuje jednoznaczne interpretowanie Pana/Pani zachowania jako dowodu tego, że zarzuty czynione na blogu mathie.pl są kłamliwe i nieprawdziwe.

  Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko
  mgr Piotr Leśnowolski
  (-)

 8. Victoria says:

  Ależ,to farsa,ależ,to głupota
  będzie jej więcej jak ,,skończy się robota” :)
  Wójt ciągle straszy,wójt na blogu pisze
  by mathie podał swoje dane,najlepiej na ,,AFISZE :)

  Nie wziął pod uwagę, WIELCE OBRAŻONY
  że każdy ,,przestępca” :) ma PRAWO do OBRONY!!!
  Może nawet ,,BEZCZELNIE KŁAMAĆ,choć to czyni Władza
  TRZA ODŚWIEŻYĆ PAMIęć,KTÓREJ brak ,,czachy rozsadza” :)

  Widząc LEKARSKĄ wręcz funkcję mathi-ego
  to ZNAJDĄ się NIEZŁOMNI OBROŃCY w/wym.
  I nareszcie SPRAWDZI się nowa OCZYSZCZALNIA
  KOGOŚ ,to POGRĄŻY , bo STRUKTURA MARNA!

 9. Filizanka says:

  Panie Wójcie,
  prosimy o skan pozwu sądowego przeciwko mathie.pl
  Proszę tutaj, gdyż jak wiadomo u Pana na blogu nie można nic skomentować, u Pana Jurka również, facebook również zablokowany.
  A wiem, że czyta pan bloga mathie.pl codziennie.

  Pozdrawiam,
  Filizanka.

Dodaj komentarz