Sąd stawia tamę pazerności pana Leśnowolskiego.

Pazerność na pieniądze niektórych osób w tym kraju przekracza już wszelkie granice, także granice zdrowego rozsądku. Pomimo, najczęściej przedwyborczych, obietnic o przyzwoitości, uczciwości i nowych standardach, dla części urzędników zajmowanie stanowisk publicznych nie jest służbą – tak jak być powinno, tylko okazją zapewnienia sobie dostatniego życia za pieniądze podatników. Na szczęście na drodze niepohamowanej chciwości prominentów stoją w Polsce niezawisłe sądy, zarówno te powszechne, jak i administracyjne.

Także w przypadku naszej gminy sądy stanęły na straży publicznych pieniędzy i po stronie obywateli. Mowa oczywiście o skardze kasacyjnej złożonej przez wójta Leśnowolskiego na uchwałę Rady Gminy, obniżającej mu wynagrodzenie. W dniu 18 września 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu odrzucił skargę kasacyjną pana Leśnowolskiego.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/60829767AE

Krótko przypomnę o co chodzi. W dniu 25 listopada 2013 r. Rada Gminy obniżyła swoją uchwałą dotychczasową pensję wójta. Wśród wskazywanych przyczyn podjęcia takiej decyzji wymienione były m.in. częste reorganizacje urzędu, przysparzające dodatkowych kosztów, nieudzielenie informacji RG, nieodpowiadanie na pytania radnych (w dalszym ciągu ma to miejsce), czy utrudnianie prac komisji rewizyjnej.

Pan Leśnowolski nie ma, w mojej opinii, nawet za grosz przyzwoitości, godności i poczucia wstydu! Przyczyną obniżenia pensji było także miedzy innymi ujawnienie faktu wysyłania ze służbowego telefonu kilkunastu wiadomości SMS w konkursie na najlepszego wójta zorganizowanym przez jedną z lokalnych gazet. Wójt nie miał w sobie nawet tyle poczucia wstydu, żeby wstać i przeprosić za takie żenujące zachowanie oraz uznać, że kara obniżenia pensji była zasadna, tylko postanowił udowodnić wszystkim, kto ma rację. I nawet wobec postawienia go przed takim faktem, nie zrezygnował z uganiania się po sądach, aby próbować odzyskać większą pensję. Wszystkie podniesione przez wójta i reprezentujących go prawników argumenty zostały przez NSA wprost zmiażdżone.

Całe prezentowane powyżej orzeczenie jest niezwykle interesujące, ale ja zwróciłem uwagę tylko na jedno sformułowanie. NSA stwierdził, że kwestia ustalenia pensji wójtowi należy do sfery prywatnoprawnej, a nie administracji publicznej. Skoro tak, to także z usług prywatnego prawnika powinien korzystać pan Leśnowolski, a nie z obsługi prawnej publicznego urzędu, opłacanej z naszych pieniędzy!

Zresztą, bardzo jestem ciekaw ile publicznych – czyli naszych – pieniędzy pochłonęła cała ta przegrana sprawa (obsługa prawna + koszty sądowe) i ewentualnie kto może rozliczyć pana Leśnowolskiego – oprócz wyborców oczywiście – za takie „gospodarowanie” publicznymi środkami? Każdy może sam ocenić, jak wygląda obraz całej sytuacji w kontekście przedwyborczych obietnic obecnego wójta, w których deklarował uczciwość, przyzwoitość i nowe standardy?

Takie to właśnie nowe standardy wprowadził razem ze swoją osobą do urzędu pan Leśnowolski. Ale wcale mnie to nie dziwi i nie oburzam się o to, bo jestem świadomy, że chciwość to ludzka rzecz. W banku zapewne nie było trzynastej pensji, nagród jubileuszowych, różnych dodatków itp., a wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tylko po co były te obłudne deklaracje? Dodatkowo jeśli uwzględnimy, ze wójt nie musi się zbytnio wysilać, bo i nie ma czym, to życie za pieniądze wszystkich podatników może być naprawdę piękne!

One thought on “Sąd stawia tamę pazerności pana Leśnowolskiego.

  1. Victoria says:

    Ale wójt , może stosować INNE INTERPRETACJE
    czyli mieć tak często UŻYWANĄ ,,trzecią rację” :)
    Która brzmi ,,G…o to ma rację „,czy jakoś inaczej
    znając ONEGO poczynania – NIE ODPUŚCI RACZEJ !!!

Dodaj komentarz