Nawet dzieci popierają wójta Leśnowolskiego.

W Polsce dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia nie mogą brać udziału w wyborach, nie przeszkadza to jednak niektórym prowadzić agitację wyborczą na imprezach zorganizowanych dla najmłodszych i w ich obecności. W taki sposób zaakcentował rozpoczęcie swojej kampanii urzędujący wójt – Piotr Leśnowolski, który do swoich pełnoletnich wyborców postanowił dotrzeć za pośrednictwem ich dzieci! Wszystko miało miejsce  w ostatnią niedzielę na terenie szkoły w Jedlni-Letnisko, podczas festynu zorganizowanego przez stowarzyszenie „Jedlnia Dzieciom”.

Nie wiadomo czy rodzice, którzy zdecydowali się wziąć udział w festynie ze swoimi dziećmi mieli świadomość, że staną się jednocześnie obiektem agitacji wyborczej. W każdym razie na plakacie stowarzyszenia zapraszającym na festyn nie było informacji o udziale w wydarzeniu komitetu wyborczego pana Leśnowolskiego. Natomiast sam plakat przesadnie często, w sposób niespotykany dotychczas dla tego typu imprez, był eksponowany przy każdym włączeniu witryny internetowej UG. Przypadek?

.lato_2014_pp_strona__pop_up_2__19-09-2014

Nie jestem też pewien, jak cała sprawa wygląda od strony prawnej, ale art. 108 Kodeksu wyborczego zabrania między innymi prowadzenia agitacji wyborczej na terenach szkół wobec uczniów. Być może prawo w tym wypadku nie zostało złamane, bo jak to w Polsce bywa, zastosowanie konkretnych przepisów zależy od ich doraźnej interpretacji. Niemniej jednak zasadnym jest pytanie czy stosowne i etyczne było, aby na imprezie z udziałem dzieciaków prowadzić kampanię wyborczą? Moja opinia jest taka, że zarówno z dzieci, jak i z samej imprezy uczyniono „przynętę” wyborczą na rodziców.

razem

Widać, że obecna władza nie przebiera w środkach, aby za wszelką cenę utrzymać się przy swoich stołkach.

Uwagę zwraca jeszcze jedna rzecz, na wspomnianym plakacie podana jest informacja, że na festyn zaprasza stowarzyszenie „przy współpracy z Urzędem Gminy”. Bardzo mnie ciekawi na czym polegała ta „współpraca” i jaki był jej charakter? Szczególnie w kontekście tego, że pan Leśnowolski na imprezie występował w podwójnej roli: jako kandydat na wójta oraz jako kierownik urzędu, współorganizującego wydarzenie. Nic nie chcę sugerować – bo strasznie się boję ostatnimi czasy – ale chyba każdy chciałby się tak, jak wójt Leśnowolski, „podczepić” ze startem swojej kampanii na imprezę z darmowymi kiełbaskami, która była szeroko propagowana, także na urzędowej stronie gminy, jako wyskakujące okno przy każdorazowym wchodzeniu na tę witrynę. A chyba wszystkim powinno zależeć, aby w trosce o jakość lokalnej demokracji – szczególnie po doświadczeniach sprzed blisko czterech lat – nie dochodziło do żadnych nadużyć i nieprawidłowości.

A, jeszcze odnośnie strony internetowej urzędu, trzeba się nieźle natrudzić i wykazać ponadprzeciętną spostrzegawczością, aby dostrzec w relacji z festynu jakiekolwiek oznaki kampanii wyborczej rozpoczętej przez pana Leśnowolskiego. Nie wiem tylko czy przyczyną tego jest fakt, że na gminnej stronie internetowej nie można prowadzić agitacji wyborczej, czy po prostu pan wójt najzwyczajniej w świecie wstydzi się metod, jakimi się posługuje.

http://jedlnia.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=4&artykul=3237&akcja=artykul

One thought on “Nawet dzieci popierają wójta Leśnowolskiego.

  1. lustereczko says:

    Zapowiadał się kolejny spokojny dzień. Przebywałem sobie cichutko w zaciszu urzędu, aż tu niespodziewanie podszedł do mnie mocno spasiony, niczym dobry tucznik, blondasek. Guziki jego koszuli jęczaly z bólu i strachu o przyszly los. Jakież bylo moje zdziwienie gdy ten złotousty jegomość wypowiedział zaskakujące zdanie:
    – Lustereczko powiedz szczerze, kto jest najpiękniejszym wójtem w świecie?
    Wtedy poznałem w nim kompana siwobrodego starca, który niejeden hamulec ręczny w życiu zajeździł.
    I już wiedziałem, że ta historia się dobrze nie skończy…

Dodaj komentarz