Co obiecuje wyborcom pan Leśnowolski.

Kampania wyborcza nabiera tempa i powoli zaczynają pojawiać się konkretne propozycje kandydatów. Jako pierwszy swój program wyborczy przedstawił obecny wójt gminy, Piotr Leśnowolski. Myślę, że do niektórych punktów warto odnieść się merytorycznie i spróbować ocenić ich wiarygodność, szczególnie w kontekście obietnic sprzed poprzednich wyborów. Program jest dostępny tu:

program

W pierwszym punkcie pan Leśnowolski obiecuje budowę drugiego etapu ulicy Radomskiej. To chyba jakieś nieporozumienie! A czy obecny wójt buduje pierwszy etap? To, że niezgodnie z prawem budowlanym niemal codziennie jest na placu budowy, wcale nie znaczy, że gmina jest inwestorem w tym przedsięwzięciu. Budowa dróg wojewódzkich należy do kompetencji władz samorządu województwa, a nie gminy! A ulica Radomska jest drogą wojewódzką właśnie. Kandydat na wójta, który nie wie, jakie są zadania samorządu gminnego, wystawia sobie jak najgorsze świadectwo i kompromituje swoją osobę. Ta deklaracja to albo wyraz całkowitej ignorancji, albo próba wprowadzenia mieszkańców w błąd. Z kolei w tym pan Leśnowolski akurat ma doświadczenie, bo cztery lata temu obiecywał utworzenie w Jedlni Liceum Ogólnokształcącego, a, pomijając już nawet kwestię sytuacji demograficznej i potrzebę takiej inwestycji, obszar szkolnictwa ponadgimnazjalnego należy do zadań własnych samorządu powiatowego, a nie gminnego! Także powtórka z rozrywki z manipulowania mieszkańcami!

W dalszej części obecny wójt skupia się na kwestii kanalizacji, zapowiada między innymi budowę V jej etapu na terenie Jedlni-Letnisko. Bardzo ważny temat, tym bardziej, że od początku przyszłego roku, zgodnie z prawem europejskim, od każdego mieszkańca niepodłączonego do systemu kanalizacji w miejscowościach powyżej 2 tysięcy mieszkańców (w przypadku naszej gminy to kryterium dotyczy tylko Jedlni-Letnisko), gminy będą płaciły gigantyczne kary! Za co będziemy projektować i budować kanalizację, skoro będziemy musieli opłacać ogromne kary? Tymczasem przez ostatnie trzy lata w kwestii kanalizacji pan Leśnowolski zrobił naprawdę niewiele, do tego w większości korzystał z rozwiązań przygotowanych przez poprzedników. Zwracam uwagę, że jeszcze rok temu wójt w wywiadzie udzielonym portalowi jedlnia.org.pl, zapowiadał, że strona południowa Jedlni może zostać skanalizowana do wyborów. I co wyszło z tych planów? Oprócz tego w samej Jedlni wciąż nieskanalizowane pozostają enklawy A i B.

W ostatnich dwóch punktach pan Leśnowolskki obiecuje aktywizację życia kulturalnego i sportowo-rekreacyjnego oraz wspieranie inicjatyw społecznych i współpracę ze stowarzyszeniami i klubami. Nie odniosłem wrażenia, aby przez ostatnie trzy lata na terenie naszej gminy funkcjonowało coś takiego – może poza biblioteką, jak życie kulturalne organizowane przez gminę. Nie wiem więc czy można aktywizować coś, co jest w fazie agonalnej lub wręcz nie istnieje! Jeśli chodzi o rekreację, to człowiek, który doprowadził do zapaści zalew, jako ośrodek aktywnego wypoczynku (mówię o braku możliwości wypożyczania choćby kajaków i rowerków wodnych; pisałem o tym tu), chyba nie jest wiarygodny zapowiadając aktywizację życia „sportowo-rekreacyjnego”. Nie mogę też nie odnieść się do zobowiązania ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami i klubami z terenu gminy. Obecnie wygląda ona tak, że pan Leśnowolski odmawia współpracy z niektórymi stowarzyszeniami, pod durnym pretekstem ich zaangażowania na „lewackim” portalu! Skoro wójt nie chciał lub nie potrafił współpracować do tej pory, to niech nie składa pustych czy kłamliwych deklaracji, że będzie to robił po wyborach. Także „Razem dla Gminy”, ale z pewnymi wyjątkami.

W następnym wpisie postaram się ocenić między innymi propozycje utworzenia w Słupicy i Groszowicach ośrodków zdrowia. Zapraszam!

13 thoughts on “Co obiecuje wyborcom pan Leśnowolski.

 1. Victoria says:

  CÓŻ WARTE JEST ŻYCIE UBRANE w PIĘKNE SŁOWA
  GDY NIE MA w NICH PRAWDY,lub jest tylko POŁOWA!!!
  Ci co są pierwsi,mogą być OSTATNI
  już niejeden NIESŁOWNY poległ we WŁASNEJ MATNI.

  Matni WYBUJAŁEGO EGO, z braku wiarygodności
  choć tak często w PRÓŻNI,i w próżności GOŚCIŁ :)
  Cały jego program,,SERWOWANY jako NOWY
  został kilka lat temu zawarty w PLANIE ODNOWY.

  Więc się PYTAM ,,PIEWCY PROGRAMU” po raz WTÓRY
  gdzie :NAKŁADY na KOLONKĘ,CZY to KALAMBURY ? :)
  GDZIE KANALIZACJE, BOISKA ,KOŁA WIEJSKIE i ŚWIETLCA
  czy w zamian PUSTE SŁOWA i ŚWIECĄCE LICA ?

  Gdzie tam zawarte WYKONANIE PLANU ODNOWY
  tamto nie wykonano,a już NOWE ŁOWY :)
  ŁOwy na nas- wyborców,CO TO ŻEŚMY GŁUPIO WYBRALI
  teraz,to pewnie tylko KOBITKI będą,w RADZIE działali.

  U nas już takie ,,ZDATNE i POWABNE” radne były
  niektóre CO JAK CO,ale SOBIE i RODZINOM ZAŁATWIŁY ?
  Dziwić tylko może PROGRAMOWA swoista AMNEZJA
  konwalia jest TRUJĄCA, a PIĘKNA jak FREZJA .

  Wielu już WIERUTNYCH KŁAMCÓW SPOWIŁA NASZA ZIEMIA
  dziadek PRZYNIÓSŁ do DOMU ,,PIRANIĘ,mówić,ze ma klenia!!!
  Więc STRZEŻMY się FAŁSZYWYCH PROROKÓW
  bo z takimi NA POPRAWĘ NIE MA JUŻ WIDOKÓW !!!

 2. Sebastyczny Sebastian says:

  Szkoda mi ciebie chlopie.tak po ludzku mi ciebie szkoda.nie warto nawet komentowac nie warto zwarcac uwagi.ciebie bije juz samo zycie.

 3. Pati says:

  Witam. Czytając niektóre komentarze dotyczące wyborów jestem wstrząśnięta. Ludzie jest demokracja. Jest coś takiego jak wolność słowa. Każdy ma prawo do swojej opini i poglądów. Jesteśmy wolnymi ludźmi. Jeżeli nie zgadzamy się z kimś możemy to w kulturalny sposób przemilczec. Chyba każdy ma swój rozum i potrafi myśleć. Patrząc na nienawiść jaka panuje wśród ludzi, którzy stoją po dwóch różnych stronach barykady dochodzę do wniosku, że dobre wychowanie, etyka i kultura osobista przestały istnieć wśród homo sapiens. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Nie macie innych zmartwień i problemów na głowie tylko wybory. Prawda jest taka, że są ludzie, którzy chcą pomagać ludzia ale oni pracują w wolontariacie a reszta to poprostu chętni zysku hieny. Bo jestem ciekawa ile byłoby chętnych na stanowisko wójta, czy też do rady gminy , gdyby mieli najniższą krajowa?W dzisiejszych czasach świat jest nastawiony tylko na pieniądze. Panuje wszędzie brak empati i współczucia dla innych. A życie toczy się dalej:)

 4. Victoria says:

  Miss Pati miedzy nami merytoryczna zgoda,
  że wśród OPONENTÓW występuje straszliwa SZKODA.
  Szkoda,lub DOBRODZIEJSTWO iż strony się nie lubią
  byle ZACHOWALI KULTURĘ ,kiedy się,, CZUBIĄ”

  Piszesz o MILCZENIU,które bywa ZŁOTEM
  przykład idzie z GÓRY,a KULTURA wciąż BYWA pod PŁOTEM!!
  Czytałem ŻYCZENIA z okazji DNIA EDUKACJI
  co tam napisane ,ubliża nauczycielom z ościennych wsi czy też stacji.

  CYT:,,…Urząd w JEDLNI LETNISKO,pragniemy życzyć wszystkim pracownikom oświaty,SZCZEGÓLNIE związanym z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w N A S Z E J
  MIEJSCOWOŚCI…..”

  Czy ,to SZKOŁY w METROPOLII :) – są WIĘCEJ WAŻNE
  niż uczące we wsiach ościennych ,,NAUCZYCIELKI ROZWAŻNE „?
  Rodzi się pytanie,czy wypowiadający z TAKICH SZKÓŁ ma BRAKI KSZTAŁCENIA
  czy TEŻ BRAKI KULTURY według MOJEGO WIDZENIA

  To ONI WSZYSCY + TO SA NASI NAUCZYCIELE
  ONI UCZYLI, UCZYLI a powiada do nich C I E L E .

 5. mathie says:

  Całkowicie się nie zgodzę, że powinniśmy milczeć jeśli się z kimś nie zgadzamy. Milczenie, czyli bierność, to najgorsza z możliwych postaw! A nasze społeczeństwo jest wręcz chore na bierność. Mamy spokojnie patrzeć kiedy ktoś został napadnięty na ulicy w biały dzień, kiedy ktoś włamuje się do naszego sąsiada lub kiedy gminą rządzi nieudolny wójt?
  Takiej bierności byliśmy uczeni przez blisko 50 lat w poprzednim systemie, gdzie wszyscy mieli/musieli mieć taki samo zdanie. Natomiast spór jest najważniejszą cechą demokracji, tylko on pozwala dojść do wspólnego stanowiska osobom z odmiennymi światopoglądami i punktami widzenia (uczenie nazwano to pluralizmem). Nie sądzę także, aby krytyka – nawet ta ostra – publicznej działalności władzy miała cokolwiek wspólnego z nienawiścią. Owszem nienawiścią, według mnie, jest wyzywanie kogoś od „idiotów”, czy sugerowanie, że nie potrafi zrozumieć treści pisma, bo jest rolnikiem. Jednakże krytyka władz jako taka wpisana jest w istotę demokracji.
  Społeczeństwo obywatelskie, to społeczeństwo aktywne, uczestniczące w sprawowaniu władzy, kontrolujące, na co i jak są wydawane środki publiczne, sprawdzające czy rządzący wywiązują się zw swoich przedwyborczych obietnic. Myślę, że tej zmiany mentalności nic już nie zatrzyma i każda kolejna władza, jeśli nie będzie poważnie traktować mieszkańców, będzie miała ciężkie przejścia.

 6. dona says:

  mathie powiem ci tak, bije od ciebie wielka nienawiść do władzy rządzącej bo to przekazujesz w swoich komentarzach myślisz że to podoba się wszystkim ludziom co piszesz jedynym wiernym komentatorem jest Victoria gdzie te komentarze pomijam bo po prostu zbrzydło mi to rymowanie. Uważam,że jesteś bardzo niesprawiedliwy w swoich wypowiedziach piszesz tylko o ciągłym wprowadzaniu ludzi w błąd nie piszesz o pozytywnych wydarzeniach i to właśnie bardzo źle wypowiedzi twoje to czarne i brudne scenariusze których nie chce się czytać bo tak naprawdę kadencja ośmiu lat nie dała tego co kadencja trzech lat. Samym wielkim sukcesem jest przepędzenie tych bardzo uczciwych na start.Uważam że obecny wójt Piotr Leśnowolski w tak krótkim czasie zrobił dużo wprowadził bardzo fajny klimat i życzę mu żeby jeszcze udało mu się przejść do pełnej czteroletniej kadencji.A tobie trochę skromności i umiaru w tym co piszesz.
  Ps. Mam pytanie czemu swoich komentarzy nie publikujesz na stronie pana Pawła Kończyka?

 7. mathie says:

  Zobacz sobie komentarz wyżej odnośnie mojego rozumienia słowa nienawiść. Rozliczanie władzy to nie jest nienawiść, to demokracja! A dlaczego jestem taki jednostronny? Bo uważam, że mi i wielu innym osobom Piotr Leśnowolski przed poprzednimi wyborami napluł prosto w twarz. Tak sobie myślę, że w ogóle nie rozliczałbym dzisiaj jego obietnic inwestycyjnych, bo wiadomo, zawsze mogła się zmienić sytuacja ekonomiczna czy prawna oraz sens takich działań, jak w przypadku obiecywanej kładki przez zalew – mniejsza o to, ale jeśli pan Leśnowolski obiecywał pełną uczciwość i transparentność i w kilka tygodni po wyborach sprzeniewierzył się swoim deklaracjom, to jaka może być moja postawa? Dla mnie – zapewne jestem nieobiektywny – nie ma wielkiej różnicy między Leśnowolskim a Rzeczkowskim, przynajmniej jeśli chodzi o uczciwość w sprawowaniu urzędu! Pozostawienie pracowników, którzy za Rzeczkowskiego brali gigantyczne nagrody, podpisywanie umów-zleceń z członkami rodzin pracowników, zatrudnianie na stażach członków rodzin pracowników, niespełniona obietnica nagrywania i transmitowania sesji RG, pazerne nastawienie na pieniądze mimo marnych osiągnięć, nieudolnego prowadzenia inwestycji i SMS-ów na własną osobę, to tylko niektóre przykłady deklarowanej „uczciwości” Leśnowolskiego, a wymieniać mogę jeszcze długo. W moim przekonaniu jeśli władza jest tylko nieudolna, to trzeba jej przynajmniej próbować pomóc, bo nie każdy musi na wszystkim się znać, ale jeśli jest nieuczciwa to trzeba ją koniecznie odsunąć. Rzeczkowski był nieuczciwy dlatego jednostronnie i ostro, zresztą słusznie, był krytykowany przez Chrzanowskiego i Leśnowolskiego. A czy byli oni sprawiedliwi i mówili o wyasfaltowanych przez niego ulicach, o dociepleniu szkół i innych jego inwestycjach? Ja mam argumenty świadczące o nieuczciwości Leśnowolskiego, wiec zachowuję się identycznie, jak on w stosunku do Rzeczkowskiego, czysta logika.

 8. dona says:

  Nie mam co z tobą dyskutować bo dużo musisz się jeszcze uczyć to że sugerujesz wywalanie ludzi na bruk to znowu pokazujesz jakim trzeba być człowiekiem złym i bez żadnych uczuć a startujesz na radnego takiego radnego to trzeba się bać a nie wspierać.Wiem już jedno nie będę na ciebie głosować. Nie otrzymałam odpowiedzi na moje pytanie.

 9. Robert says:

  Komentarze, komentarze… Wiem że pan wójt czyta tą stronę, więc mam prośbę, czy może pan wpłynąć na policję aby w związku z objazdem ulicy Radomskiej przez ulicę przy cmentarzu ( i kwiaciarni przycmentarnej ) nie parkowały przy niej samochody bo tworzą się korki. Dziękuję w imieniu zmotoryzowanych.

 10. Victoria says:

  Nie jestym wie,rnym KOMENTATOREM ,lecz mam swoje ZDANIE
  a nie KLAKIEREM i nieCH TAK ZOSTANIE !!!
  A jesl już nie LUBISZ WIERSZY,dlatego jeszcze NIE PISZESZ
  ale CIĄGLE KUPUJESZ KLAKI i ZasmiecasZ AFISZE !!!

  Wiec jesli cie POEZJA razi,podlacz sie do PRADU
  pewnie cie -poezja PORAZI i nie bedzie SWADU !!!

  NICOSC nie SMIERDZI

 11. mathie says:

  @dona – Nie wiem skąd taki wniosek, bo w żaden sposób nie sugerowałem wywalania na bruk, a jeśli tak to napisz gdzie? Pisząc o pozostawieniu pracowników, miałem na myśli zachowanie przez nich swoich stanowisk – najczęściej kierowniczych. Przykładowo obecna pani sekretarz, według mnie, świetnie sprawdziłaby się w tzw. BOM-ie w przyjmowaniu pism od petentów :) Już zresztą o tym pisałem. Dla mnie paranoją jest, że najbliżsi współpracownicy Rzeczkowskiego – krytykowani w kampanii przez Leśnowolskiego i Chrzanowskiego, zostali także najbliższymi współpracownikami nowego wójta. Każdy nowy minister sam dobiera sobie zastępców, aby mieć zaufanych ludzi wokół siebie – zmienia się osoby na stanowisku kierowniczym, a nie „zwykłych” pracowników. A przykłady niekompetencji w urzędzie, na które też była zwraca uwaga dobrze pokazują z kim przyszło współpracować Leśnowolskiemu, ale to już wyłącznie jego sprawa i jego odpowiedzialność.
  Co do pytania, w dalszym ciągu udzielam się na jedlnia.org.pl, ale z racji prowadzenia bloga, wygodniej dla mnie jest wypowiadać się tutaj. Komentarze, w których chciałbym umieścić treść swoich artykułów miałyby ponadmiarową długość :) A poza tym nie wiem do czego pijesz?

Dodaj komentarz