Na zakończenie kampanii.

Dzisiaj, zamiast kolejnego wpisu, chciałbym przypomnieć tekst Piotra Leśnowolskiego opublikowany bezpośrednio przez powtórzonymi wyborami na wójta w 2011 r. Zachęcam do uważnego przeczytania, przemyślenia i odpowiedzenia sobie na pytanie, czy damy się po raz kolejny oszukać i nabrać na piękne słowa (szczególnie te o motywach ubiegania się o funkcję wójta), za którymi jednak nie idą w większości czyny (pisownia oryginalna):

„Kilka słów przed ciszą wyborczą…

Szanowny  Mieszkańcy Gminy Jedlnia – Letnisko!

Dobiegła końca kampania wyborcza.Odbyłem niezliczoną ilość rozmów z Państwem na temat tego co w naszej gminie trzeba zrobić, co zmienić, co naprawić. Oprócz bezpośrednich rozmów zorganizowaliśmy 9 spotkań otwartych. Staraliśmy się dotrzeć z informacją o sytuacji w gminie do każdego mieszkańca. Program, który został przedstawiony po wcześniejszych konsultacjach społecznych jest przyjmowany z pełną akceptacją i nadzieją, że wreszcie coś się zmieni, jeśli zaczynimy go realizować.

Kilka słów refleksji po tych kilku tygodniach rozmów.

Wbrew zaklinaniu rzeczywistości przez niektórych stronników byłego pana wójta, sytuacja w naszej gminie jest zła. Na tle innych gmin wypadamy bardzo słabo, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych. Inwestycje są finansowane drogimi kredytami. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Można byłoby zrobić dużo więcej, ale to wymaga ciężkiej pracy i woli władzy wykonawczej – czyli wójta i Urzędu Gminy. Ten stan, jeśli tylko powierzycie mi Państwo kierowanie gminnymi sprawami zmieni się natychmiast.

Na co w pierwszej kolejności chciałby pozyskać wsparcie unijne? Przede wszystkim na kompleksowe, jak najszybsze dokończenie kanalizacji w całej gminie. Od 2015 roku będą obowiązywać unijne przepisy, w myśl których, gminy, które nie będą miały kanalizacji,będą płacić kary. Dlatego do końca kadencji, póki są jeszcze na to fundusze z unijnych środków na ochronę środowiska, rozwiążę raz na zawsze problem kanalizacji w naszej gminie.

Tam gdzie już jest lub będzie kanalizacja przystąpimy do naprawy nawierzchni dróg, a w miejscach, gdzie jeszcze nie ma dróg asfaltowych, a jest taka potrzeba, do rozbudowy sieci drogowej i budowy oświetlenia. Na te projekty również będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne, wykorzystując maksymalnie wszystkie dostępne możliwości.

Jest jednak wiele rzeczy, które można zrobić, a które nie wymagają aż tak wielkich nakładów, przy całkiem niemałym budżecie gminy. Należy tylko prowadzić bardziej rozumną politykę finansową, a przede wszystkim odpowiedzialną. Do tej pory pieniądze wyciekały na gigantyczne nagrody dla najbliższych współpracowników byłego wójta, nai nwestycje w polach, gdzie nie mieszkają ludzie, na inwestycje w stylu zatoka autobusowa w Sadkowie, która według dokumentów gminnych kosztowała 33500 zł. Trzeba, przy tym zadłużeniu szanować każdą wydawaną złotówkę. Jeśli zmienimy politykę finansową,wprowadzimy normalny, motywacyjny i nie tak olbrzymi system nagradzania, to zaoszczędzimy rocznie kilkaset tysięcy złotych. Uważam, że nagrody należą się za szczególne osiągnięcia. Takim osiągnięciem może być pozyskiwanie dla gminy środków unijnych.

Gdzie przeznaczyć zaoszczędzone na nagrodach i inwestycjach w „pole” środki. Przede wszystkim na rozwiązanie drobnych problemów mieszkańców. Gmina aktywnie powinna włączyć się w działania na rzecz odwodnia działek. Problem kopania i udrożniania rowów jest na tyle istotny, że wsparcie wójta jest tu konieczne, a nie wymaga to jakiś olbrzymich nakładów. Odwiedzając wszystkie miejscowości widzę, że należy także zaadaptować i otworzyć dla mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży wszystkie budynki gminne – szkoły, świetlice i remizy. Żeby nie wymknęło się to spod kontroli uważam, że można za dodatkowym wynagrodzeniem zlecić prowadzenia sołeckich klubów nauczycielom naszych szkół. Uważam, że w Rajcu, gdzie po likwidacji szkoły, nie ma takiego miejsca, należałoby pomyśleć nad świetlicą. W każdym sołectwie powinno być przyzwoite boisko do gry w piłkę nożną i siatkówkę. Podobnie w Piotrowicach,, czy Wrzosowie, gdzie przydałaby się świetlica sołecka. Nie wymaga to olbrzymich nakładów, tylko odrobinę dobrej woli. Chciałbym, po konsultacjach ze środowiskiem strażaków w Gzowicach, pomyśleć o budowie remizy i odtworzeniu tam jednostki OSP, tym bardziej, że można na to pozyskać środki z funduszów zewnętrznych. Na pewno w Gzowicach zostanie utrzymana i doposażona szkoła podstawowa, w Myśliszewicach rozbudowana, a w Słupicy jest pilna potrzeba budowy porządnej sali gimnastycznej. To nie jest olbrzymim obciążeniem dla gminy, aby w większości sołectw funkcjonowało miejsce spotkań dla mieszkańców, aby były przyzwoite boiska, czy placyk zabaw dla dzieci.Trzeba po prostu chcieć.

Również dużym udogodnieniem,który chciałbym zrealizować byłby ciąg pieszo-rowerowy od Rajca Poduchownego do Siczek oraz w Rajcu Szlacheckim do Lasowic – tak jak jest to w gminie Gózd.Trzeba po prostu współpracować z Zarządem Dróg w tej sprawie, wiem, że jest to możliwe, tylko także trzeba chcieć współpracować. W celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców chciałbym, także przy pomocy sponsorów, aby każdy dostał odblaskową opaskę – tzw. opaskę życia. To taki niewielki koszt, a może uratować czyjeś życie

Zapytacie Państwo, skąd na to wziąć środki. Nie jesteśmy biedną gminą. Mamy prawie 30 milionowy budżet. Jesteśmy gminą zadłużoną. Nie twierdzę jednak, że mam zamiar natychmiast oddłużać gminę całkowicie, przy jednoczesnych planach inwestycyjnych. Zobowiązuję się, że dług się nie będzie powiększał, a będzie systematycznie spłacany, w taki sposób, by nie narażać nas na stagnację. Jeśli skończymy z tymi gigantycznymi nagrodami, jeśli będziemy się lepiej starali o środki zewnętrzne, jeśli będziemy współpracować z Powiatem i Województwem, to i na inwestycje będą pieniądze.Wówczas zadłużenie będzie się zmniejszać, a jakość życia mieszkańców się będzie podnosić.

To od Państwa zależy przyszłość naszej Gminy. Każdy ma jeden głos. Ufam, że te wybory będą przeprowadzone w sposób uczciwy i zgodny z prawem. Nie ubiegam się o funkcje wójta dla samego stanowiska, dla pieniędzy, czy władzy. Mam dobre stanowisko, a oddział banku, którym kieruję osiąga bardzo dobre wyniki (możecie to Państwo zawsze zobaczyć,gdyż wyniki placówki są wywieszone na tablicy ogłoszeń w banku). Chcę po prostu pracować na rzecz naszej gminy. Wiem, że mogę liczyć na wsparcie większości radnych, który także mają wolę i determinację zmian w naszej gminie. Jestem kandydatem bezpartyjnym i niezależnym, natomiast jestem otwarty na każda współpracę ze wszystkimi samorządowcami na różnych szczeblach samorządu. Już dziś mam bardzo dobre kontakty i wiem, że jest oczekiwanie, że po 28 sierpnia Gmina Jedlnia – Letnisko otworzy się na współpracę.

Proszę Państwa o refleksję w czasie ciszy wyborczej, a przede wszystkim o pójście do urn. Niech 28 sierpnia będzie w naszej Gminie świętem demokracji i odpowiedzialności za nasza lokalną społeczność. Proszę o poparcie mojego, naszego programu na rzecz zmian i modernizacji Gminy Jedlnia – Letnisko.

Życzę Państwu miłych wrażeń podczas Air Show. Mam nadzieję, że wytrzymamy ten hałas. Niech to bardzo sympatyczne widowisko nie odciągnie nas od wyborczych urn. Zachęcam także Młodzież do wzięcia udziału w głosowaniu. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe kilkumiesięczne wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Leśnowolski”

źródło: http://lesnowolski.blog.onet.pl

Dodaj komentarz