Wójt Leśnowolski chce zadłużać gminę!

Wielokrotnie już można było się przekonać, jak „rzetelnie” podchodzi do swoich obietnic Piotr Leśnowolski. Tym dziwniejsze jest, pomimo wciąż trwającej kampanii wyborczej, że wszyscy po raz kolejny mogą zobaczyć, jaka jest wiarygodność wójta Leśnowolskiego. Przed pierwszą turą wyborów jego głównym i niemal jedynym argumentem było to, że oddłuża gminę. Wszystko wskazuje na to, że po wyborach ta polityka i wcześniejsze deklaracje zostaną porzucone.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych najpóźniej do 15 listopada do Rady Gminy musi wpłynąć projekt uchwały budżetowej na kolejny rok. Taki dokument wpłynął również do ustępującej Rady Gminy i został opublikowany przez radnego Macieja Frączka. Projekt przewiduje dochody na poziomie 33 730 202,32 , wydatki łącznie mają wynieść 34 452 009,32 zł, natomiast deficyt ma wynosić aż 721 807 zł! Wójt Leśnowolski planuje także zaciągnąć kredyt w wysokości 2 343 996 zł. Rada ma również upoważnić wójta do zaciągania zobowiązań do kwoty 2 300 000 zł, chociaż obecnie kwota ta była o milion mniejsza!

Jak to wszystko ma się do deklaracji o konsekwentnym zbijaniu zadłużenia? Czyli wszystkie te deklaracje były politycznym spektaklem obliczonym na pokazanie, jak to „wybitny ekonomista” zmniejszył dług, aby mógł się pochwalić przed wyborcami, a po wyborach będzie robił to, co krytykowani poprzednicy? Czy całe to oddłużanie było czystą fikcją? Bo jaki był cel zmniejszania długu przez ostatnie lata, aby teraz znowu go powiększać? Gdzie tu logika? Chyba tylko logika wyborcza! Kolejny wniosek jest taki, że stan gminnych finansów za czasów pana Leśnowolskiego nie jest taki dobry, jak sam się chwali, skoro teraz po raz kolejny musimy zaciągać kredyty i zwiększać zadłużenie!

Warto także zauważyć, że od kilku lat systematycznie wzrastały dochody gminy. W 2012 dochody były planowane na 30 410 772 zł, w 2013 było to 32 171 429 zł, natomiast na obecny rok dochody były zaplanowane w kwocie 33 995 998 zł. Tymczasem w planie na 2015 r. dochody zaplanowano na 33 730 202,32 zł i po raz pierwszy od kilku lat są one niższe niż w roku wcześniejszym! Każe to zapytać, w jaki sposób zarządza gminą pan Leśnowolski, że spadają nam dochody? Oczywistą sprawą jest, że mogą zwiększyć się wydatki w związku z nowymi zadaniami czy prowadzonymi inwestycjami, ale co jest nie tak, jak trzeba, że dochody są mniejsze niż w ubiegłym roku, a taka sytuacja nie miała miejsca przez ostatnie kilka lat?

One thought on “Wójt Leśnowolski chce zadłużać gminę!

Dodaj komentarz